Przygotowanie i zabezpieczenie miejsc pracy w 2020 roku stanęło przed nowym wyzwaniem. W czasie pierwszej fali Covid-19 wiele firm zdecydowało się na zdalny model funkcjonowania. Stopniowo jednak wdrażano rozwiązania, które dały szansę na stworzenie bezpiecznego biura w czasie trwania pandemii koronawirusa. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Cały proces przygotowania miejsc pracy i wdrożenia pewnych zasad, które pomogą ochronić i zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się ogniska COVID-19 w biurze, można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich związana jest ze stworzeniem bezpiecznej przestrzeni dla pracowników. Druga – oczywiście wcale nie mniej ważna – to ochrona zdrowia i życia. Mowa o zestawie zasad, jakimi należy się kierować, aby praca w biurze w dobie koronawirusa była bezpieczna. Znajdziecie je poniżej.
Bezpieczne biuro – jak przygotować je w czasach koronawirusa?
Zaczniemy od zabezpieczenia przestrzeni. Warto tutaj zaznaczyć, że z racji trwania pandemii od marca 2020 roku wiele z tych rozwiązań zostało już sprawdzonych i wdrożonych. Tak naprawdę od początku drugiej fali koronawirusa właśnie w kwestii zabezpieczenia miejsc pracy i zdrowia pracowników wygląda to bardzo profesjonalnie.
1. Dystans
To jedno ze słów najczęściej powtarzanych w bieżącym roku. Zachowanie dystansu społecznego pozwala zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem. Pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy powinno być co najmniej 1,5 metra odstępu. Duża przestrzeń biura daje pracodawcy pod tym względem większe pole do działania.
Zachowanie odpowiedniego dystansu nie dotyczy tylko miejsca pracy. Za przykład posłużą tutaj zasady jakie wdrożyliśmy w naszym biurowcu SkyRes .Więcej o nich przeczytacie w naszym tekście. Natomiast w kontekście zabezpieczenia nie tylko samego miejsca pracy przywołamy przestrzeń kuchenną. Zwiększony dystans i ograniczenie liczby osób naraz przebywających w tym miejscu. To dzięki takim działaniom stworzycie bezpieczne biuro.
2. Dezynfekcja
Druga zasada, która w bieżącym roku, jest powtarzana niemal do znudzenia. I wciąż powinna. Bo to właśnie dezynfekcja jest znaczącym krokiem dla bezpieczeństwa pracowników. W biurach, czy bardziej ogólnie – w miejscach pracy trzeba zadbać o odkażanie stref, w których wykonywane są działania związane z pracą. Dezynfekcja biurek, krzeseł, miejsc wspólnych, klamek, guzików w windzie, a także wspomnianej strefy kuchennej oraz łazienek. Szczególnie tym ostatnim należy poświęcić dużo uwagi. Dezynfekcja poszczególnych części biura powinna być przeprowadzana w miarę zapotrzebowania. To pierwsza sprawa. Po drugie – regularnie.
3. Wentylacja
Ma niebagatelne znaczenie. Nie w każdym przypadku pracodawca jest w stanie zapewnić odpowiednią wentylację powietrza. Wiele w tym aspekcie zależy od tego, gdzie znajduje się biuro. W starszym budownictwie wygląda to zdecydowanie gorzej. Nie oznacza to, że należy pominąć aspekt cyrkulacji powietrza w przestrzeni biurowej. Za przykład rozwiązania, jakie można wprowadzić jest stosowanie przepływowego sterylizatora powietrznego.
Bezpieczny pracownik – jak chronić go przed koronawirusem?
W tym wypadku sprawę trzeba postawić jasno. To czy uda się stworzyć bezpieczne miejsce pracy w kontekście COVID-19 jest sumą działań pracodawcy i pracowników. Wyżej opisane zasady to tylko część wyzwań jakie stoją przed firmami w czasie trwania pandemii koronawirusa.
W biurze powinno znaleźć się wyznaczone stanowisko do odkażania rąk. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest również regularne, codzienne mierzenie temperatury osobom wchodzącym do biura, tak jak robimy to w biurowcy SkyRes. Kolejnym miejscem szczególnej troski powinna łazienka. Dostęp do produktów higienicznych, papierowe ręczniki, płyny dezynfekujące itd.
Niezależnie od przygotowanie samej powierzchni biurowej, ogromną rolę w ochronie przed koronawirusem mają pracownicy. Czyli my wszyscy. Przestrzeganie przez wszystkich podstawowych zasad higieny, jak również zachowanie dystansu społecznego jest wymogiem koniecznym. Tak naprawdę bez takich prostych działań bezpieczeństwo w pracy w czasie koronawirusa może być niemożliwe.
Szkolenie pracowników i pilnowanie wytycznych i wprowadzonych zasad jest niezbędne. Nie są to natomiast działania skomplikowane. Możliwe do przeprowadzenia przy niewielkich kosztach finansowych z punktu widzenia pracodawcy. Poza tym – wspominane zasady higieny są z nami na co dzień. To nie pojawienie się koronawirusa spowodowało ich wprowadzenie. Co najwyżej doszło do bardziej rygorystycznego ich przestrzegania. Z dobrymi efektami dla nas wszystkich.
Co jeszcze można zrobić dla bezpieczeństwa pracy w biurze? Firmy testują wiele innych rozwiązań. Jednym z pomysłów – mających na celu ograniczenie kontaktów i jednocześnie zachowanie ciągłości działania firmy – jest również zmianowy tryb pracy. Podsumowując, chociaż początek pandemii koronawirusa bardzo mocno zaskoczył zarówno pracodawców, jak i pracowników, na drugą falę wszyscy zdążyli się już przygotować. Wypracować pewne rozwiązania i zasady, dzięki którym można w znaczący sposób ograniczyć ryzyko zachorowania na COVID-19. Przestrzegając wytycznych można bez zmartwień pracować codziennie w bezpiecznym biurze.