Wynajmowanie biur w czasie pandemii koronawirusa. Czy to bezpieczne?

maseczki w biurze

O ile na początku pierwszej fali COVID-19 firmy uciekły w pracę zdalną, o tyle już na początku wakacji, rozpoczął się masowy powrót do działania stacjonarnego. Wynajmowanie biur w czasie pandemii koronawirusa jest możliwe. Obwarowane pewnymi zasadami, z którymi zapoznacie się poniżej.

Obecnie ciężko stwierdzić, że zatrzymana czy nawet ustabilizowana jest sytuacja rozwoju pandemii koronawirusa w Polsce. Natomiast w kwestii sformalizowania i wypracowania pewnych zasad dotyczących pracy stacjonarnej wygląda to zdecydowanie lepiej. Po wspomnianym masowanym przechodzeniu na zdalny tryb – można powiedzieć – nie ma już śladu. Owszem wciąż wiele osób wykonuje swoje zadania z home office. Firmy jednak w dużym stopniu wróciły do stacjonarnej formy pracy. Zmieniły się kryteria, jakimi należy się kierować przy szukaniu przestrzeni biurowej dla swojej firmy. Oczywiście cena za wynajem ma wciąż znaczenie, ale przede wszystkim miejsce musi być odpowiednio zabezpieczone w kontekście pandemii koronawirusa. I to na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę.

bezpieczne biuro

Wynajęcie biura – jak jest ono zabezpieczone przed koronawirusem?

Odpowiedź na to pytanie można podzielić na dwie części. Pierwsza dotyczy działań podjętych przez właściciela przestrzeni biurowych i zabezpieczenia budynku, w którym się one znajdują. Jedną z bardziej istotnych spraw w czasie trwania pandemii koronawirusa jest wymiana powietrza w biurowcu.

Jednym z rozwiązań, które w znaczącym stopniu zwiększają bezpieczeństwo pracowników i osób przebywających w budynku, jest dwutorowa wentylacja. Oparta jest ona o dwa kanały. Jeden z nich zajmuje się dostarczaniem powietrza do budynku i jego poszczególnych części. Drugi kanał jest odpowiedzialny za pozbywanie się zużytego powietrza. Takie rozwiązanie jest wykorzystane w naszym biurowcu SkyRes. Dodatkowo powietrze dostające się do budynku jest filtrowane. To zapewnia komfort i bezpieczeństwo korzystania z biur i innych części naszego biurowca w czasie pandemii.

Oglądając miejsce w którym chcecie wynająć przestrzeń biurową, warto też zwrócić uwagę na to, czy właściciel dostosował ją do wytycznych GIS (Główny Inspektorat Sanitarny). Jednym z najważniejszych aspektów jest dezynfekcja, jak i zabezpieczenia – w kontekście zdrowia pracowników i osób przebywających w budynku – miejsc wspólnych. Mamy tutaj na myśli łazienki, recepcję biurowca i przestrzeń kuchenną. Oglądając biura, które być może wynajmiecie, koniecznie musicie na to zwrócić uwagę. Podobnie jak na mniejsze, ale równie istotne formy ochrony.

Za pierwszy przykład posłużą windy. Miejsce, gdzie spotykają się ludzie z różnych części biurowca, jak również klienci znajdujących się w nim firm. W naszym biurowcu w windach obowiązuje ograniczenie liczby osób (do 2), które mogą w niej jednocześnie przebywać. Dodatkowo znajdujące się w nich przyciski są zabezpieczone specjalną folią. Do tego są one regularnie dezynfekowane.

To również takie małe działania pozwalają stworzyć bezpieczne biuro w czasie pandemii koronawirusa. Szukając przestrzeni biurowej do wynajęcia, należy przyjrzeć się temu jak właściciel podchodzi do zabezpieczenia i ochrony zdrowia. Ale to nie wszystko co będziecie musieli zrobić.

Bezpieczny pracownik – jak zaaranżować biuro?

Wiele w tej materii napisaliśmy już wyżej. Dodatkowo tak naprawdę od prawie roku jesteśmy informacjami związanymi z ochroną zdrowia bombardowani codziennie. Jeśli wynajęliście biuro, czas na jego odpowiednią aranżację.

Po pierwsze – dystans społeczny. Oczywiście ciężko wymóc na pracownikach, aby unikali ze sobą kontaktu w czasie wolnym od pracy. Natomiast można go ograniczyć w trakcie jej trwania. Poszczególne miejsca pracy powinny być od siebie oddalone co najmniej 1,5 metra. To pozwoli zachować wspomniany dystans społeczny. Ponadto, zgodnie z najnowszymi wytycznymi, każdy pracownik, który nie posiada samodzielnego biura, zobowiązany jest do noszenia maseczki przez cały czas pracy.

Po drugie – dezynfekcja. Koniecznie należy zorganizować w widocznej części biura (najlepiej przy wejściu) miejsce, w którym znajdzie się preparat antybakteryjny. Takich punktów może być oczywiście – zależnie od potrzeb – więcej.

Aranżacja samego biura w tej nowej rzeczywistości wymaga nowych rozwiązań. To między innymi tworzenie miejsc do kameralnych spotkań biznesowych (w ten sposób ograniczając liczbę osób w jednym miejscu). Wykorzystanie mebli do tworzenia stref w których należy zachować dystans (tzw. Pivot Space). To tylko dwie z wielu możliwości ochrony zdrowia pracowników.

Wróćmy do pytania z początku tekstu. Czy wynajęcie biura w czasie pandemii koronawirusa jest bezpieczne? Tak, jeśli ich właściciel odpowiednio przygotował przestrzeń w budynku. Dodatkowym elementem bez którego ciężko będzie mówić o bezpiecznym biurze, są działania, które podejmiecie w obrębie dostępnej przestrzeni. Trzecim i wcale nie najmniej ważnym aspektem jest podejście pracowników. Tak naprawdę od sumienności związanej z przestrzeganiem wyznaczonych zasad i przestrzeganiem reżimu sanitarnego w ogromnej mierze zależy bezpieczeństwo biura.

Inne AKTUALNOŚCI