Oświetlenie przyjazne dla pracownika

img-1

Brak koncentracji, mniejsza wydajność, choroby zawodowe – to efekty kiepskiej jakości oświetlenia w biurze. W SkyResie, najnowocześniejszym w Rzeszowie i regionie biurowcu klasy A, zadbano zarówno o dostateczny dopływ naturalnego światła dziennego, jak i

Dzięki nowoczesnej architekturze biurowca naturalne światło dzienne jest  w budynku wszechobecne, ale też – to oczywiste – niezbędne jest doświetlenie. SkyRes zdecydował się zatem zamontować system LED, nie tylko dlatego, że pozwala na duże oszczędności w zakresie zużycia energii, ale także dlatego, że jest przyjazne i korzystne dla zdrowia pracowników.

Światło emitowane przez żarówki LED najbardziej przypomina naturalne. Jest przyjazne dla oka, ponieważ żarówki gwarantują wysoki wskaźnik oddawania barw oraz całkowity brak uciążliwego efektu migotania. Poza tym – nie zawierają rtęci i nie potrzebują zbyt dużej ilości prądu przy włączaniu.

Bywa, że problem dobrej jakości oświetlenia w biurze jest bagatelizowany. Niesłusznie. Badania wykazują, że aż 68 proc. pracowników nie jest zadowolona z warunków oświetleniowych w miejscu pracy. A to ma przecież ogromne znaczenie, ponieważ wpływ dobrego oświetlenia na funkcjonowanie i kreatywność pracowników (Human Centric Lighting) został już zbadany i udokumentowany.

Magazyn Outsourcing & More publikuje dane, z których wynika, że dobrej jakości światło w miejscu pracy podnosi: produktywność pracowników o 16 proc, poziom satysfakcji o 24 proc, a komfort pracy o 15 proc.

Property Magazine stwierdza wręcz, że „oświetlenie jest dla 77 proc. pracowników biurowych najważniejszym czynnikiem wpływającym na efektywność pracowników”. Aby to uzasadnić, cytuje wyniki sondażu zamieszczonego w Journal of Public Affairs, Administration and Management.

Brak wystarczającego dostępu do światła dziennego – czytamy w Property Magazine – może zmienić nasz cykl dobowy, czyli godziny, w których jesteśmy bardziej lub mniej aktywni.  Zaburzenia mogą sprawić, że w dzień jesteśmy senni, a w nocy mamy problemy z zasypianiem i w konsekwencji nie jesteśmy produktywni.

W jednym z komunikatów Centralnego Instytutu Ochrony Pracy czytamy: „Oświetlenie jest fizycznym czynnikiem środowiska pracy i zaliczane jest do czynników uciążliwych. Wynika to z faktu, że niewłaściwe oświetlenie stanowisk pracy prowadzi do nadmiernego zmęczenia, dolegliwości wzroku, spadku wydajności pracy oraz może powodować pogłębienie wad wzroku. 

To prawda. Dobre oświetlenie przyczynia się przecież do lepszego samopoczucia, większej koncentracji, szybszego wykonywania czynności, zmniejszenia liczby popełnianych błędów oraz obniżenia podatności na choroby.

Nasz budynek projektowany był przy uwzględnieniu ekologicznych rozwiązań przyjaznych środowisku. Jednym z elementów, który braliśmy pod uwagę, było także zastosowanie oświetlenia odpowiedniego do warunków pracy – mówi Radosław Walas, członek zarządu DevelopRes, firmy, która wybudowała SkyRes. – System LED, który u nas wdrożyliśmy, nie tylko poprawia kondycję i zdrowie pracowników, ale jest też… oszczędny. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty za zużycie energii elektrycznej mogą być mniejsze nawet o 80 proc., co ma znaczenie dla naszych najemców.

Inne AKTUALNOŚCI