Z własnej serwerowni korzystają najczęściej firmy z branży IT. To m.in. dla nich SkyRes, najnowocześniejszy biurowiec w Rzeszowie i regionie, przygotował profesjonalne strefy, w których można zainstalować ten system.
– Nasz biurowiec ma kategorię A, do której zaliczane są najbardziej prestiżowe budynki w Polsce. Dlatego naszym klientom oferujemy różnorodne udogodnienia, w tym możliwość korzystania z własnej serwerowni, dzięki której działanie firmy jest znacznie ułatwione – mówi Radosław Walas, członek zarządu Developres, spółki, która wybudowała SkyRes,
Zalet posiadania własnej serwerowni jest wiele. Dzięki niej firma ma realny wpływ na przepustowość łączy, zyskuje się szybsze połączenie między stacjami roboczymi a serwerem, zwiększa się bezpieczeństwo gromadzonych danych.
Taka serwerownia działa w systemie LAN (od ang. local area network). To sieć komputerowa działająca na określonym, wąskim obszarze (np. biuro). Dzięki temu transfer danych jest szybki i ułatwiony. Firmy nie posiadające tego rozwiązania korzystają z systemu WAN, który funkcjonuje na szerokim obszarze (kraj, kontynent). Z tego powodu korzystanie z tego systemu nie gwarantuje firmie szybkiej komunikacji i przesyłu danych.
Pomieszczenie przeznaczone na serwerownię musi precyzyjnie spełniać rygorystyczne warunki techniczne. SkyRes, już na etapie projektowania biurowca, wziął to pod uwagę.
Serwerownia posiada specyficzny mikroklimat. W pomieszczeniu dla poprawnej pracy urządzeń powinna być zachowana odpowiednia wilgotność (45 proc.) i temperatura powietrza (20°C).
Profesjonalne serwerownie posiadają specjalne czujniki, dlatego automatycznie regulują zmiany mikroklimatu.
Jednym z kluczowych elementów jest jej zasilanie. Nawet krótkie przerwy w dostawie prądu są niebezpieczne dla przechowywanych danych oraz dla funkcjonowania firmy. Klienci SkyRes – u nie muszą się tym martwić. W biurowcu zastosowano bowiem dwa niezależne źródła energii i dodatkową możliwość podpięcia agregatu prądotwórczego.
W przypadku serwerów internetowych stosuje się także kilka łączy od różnych dostawców internetu, w celu zapewnienia widoczności serwerów nawet podczas awarii jednego z łączy.
Bardzo ważne jest także, aby kable łączące system umieszczone były w specjalnych prowadnicach naściennych, podwieszanym suficie lub podłodze technicznej, a nie pod tynkiem.
Serwerownia wymaga też bezpieczeństwa, jeśli chodzi rozwiązania budowlane. Dlatego w biurowcu SkyRes nośność stropów została – w wyszczególnionych miejscach – dodatkowo podwyższona do poziomu 10kN/m2. To oznacza, że w serwerowni na metrze kwadratowym może znajdować się sprzęt ważący nawet 10 tys. kilogramów.
– Nie każda firma decyduje się na własną serwerownię, to oczywiste. My postanowiliśmy jednak stworzyć odpowiednie warunki również dla firm, które preferują takie rozwiązanie. Nasz biurowiec wyróżnia się bowiem od innych tym, że jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania każdego klienta – mówi Radosław Walas.